Miasto Jasło, położone w urokliwej części województwa podkarpackiego, ma historię rozciągającą się wieków wstecz. Chociaż dzisiaj być może nie jest tak szeroko rozpoznawane na arenie międzynarodowej jak inne polskie metropolie, jego przeszłość kryje wiele fascynujących opowieści.

Początki Jasła sięgają średniowiecze. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście wywodzą się z XIV wieku, kiedy to otrzymało prawa miejskie. Lokalizacja miasta na ważnych szlakach handlowych sprzyjało jego rozwojowi i znaczeniu w regionie.

Przez długi czas historii Polski, Jasło, tak samo jak wiele innych miast, doświadczyło trudnych chwil zaborów. W XIX wieku miasto znalazło się pod panowaniem Austrii, co miało wpływ na jego postęp urbanistyczny i kulturalny. Wprowadzenie kolei oraz ekspansja przemysłu sprawiły, że Jasło stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu.

Czasy II wojny światowej były bardzo ciężkie dla Jasła. Miasto było terenem wielu bitew i było zdewastowane podczas działań wojennych. Po wojnie mieszkańcy z determinacją podjęli się odbudowy miasta, chcąc przywrócić mu byłe piękno.

Po wojnie Jasło weszło przez okres intensywnego rozwoju. W latach PRL-u miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym, zwłaszcza w branży chemicznej i maszynowej. Załamanie komunizmu w 1989 roku doprowadził do nowych wyzwań i możliwości. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat miasto rozwijało się dynamicznie, stając się ważnym centrum biznesu i kultury w regionie.

Historia Jasła to relacja o odwadze i duchu przetrwania. Przez wieki miasto doświadczało wielu trudności, ale zawsze potrafiło się odbudować i iść naprzód. Dziś Jasło jest obserwatorem swojej bogatej przeszłości, ale jednocześnie spogląda w przyszłość z nadzieją i nadzieją na dalszy rozwój.